Na czym polega osteotomia kolana?
Nieszczęścia chodzą po ludziach, ale szczęśliwie dzisiejsza medycyna jest w stanie naprawić wiele nieprawidłowości związanych ze schorzeniami. Tak jest również w przypadku właściwej diagnozy i wykrycia we wczesnym stadium choroby zwyrodnieniowej stawów, która uszkodziła tylko jedną stronę stawu kolanowego. Choroba ta może rozwinąć się, gdy kości kolana i nogi nie są prawidłowo ustawione. Może to spowodować dodatkowe obciążenie wewnętrznej lub zewnętrznej strony kolana. Z biegiem czasu ten dodatkowy nacisk może zniszczyć gładką chrząstkę stawową, która chroni kości, powodując ból i sztywność kończyny. Stosuje się wtedy zabieg osteotomii kolana. Na czym ona właściwie polega?
Zacznijmy od tego, że osteotomia dosłownie oznacza „przecięcie kości”. W osteotomii stawu kolanowego kość piszczelowa (piszczel) lub kość udowa (kość udowa) jest przecięta, a następnie przekształcana w celu zmniejszenia nacisku na jeden przedział stawu kolanowego. W ten sposób można złagodzić ból i znacznie poprawić funkcjonowanie stawu kolanowego z wykrytym zapaleniem stawów.
Osteotomia kolana jest zazwyczaj wykonywana na kości piszczelowej. Chirurg zbliża do siebie kości po zdrowej stronie kolana i tworzy więcej przestrzeni między kośćmi po uszkodzonej, artretycznej stronie. W rezultacie kolano może unosić ciężar bardziej równomiernie, zmniejszając nacisk na bolesną stronę.